Juuan kunnanvaltuusto kokoontuu maanantaina 1.6.2026 käsittelemään seuraavia esityslistalla olevia asioita:
Arviointikertomus vuodesta 2025
Päätösehdotuksessa kunnanvaltuusto merkitsee arviointikertomuksen vuodelta 2025 tietoonsa saatetuksi.
Tilinpäätös 2025
Päätösehdotuksessa kunnanhallitus esittää kunnanvaltuustolle vuoden 2025 tilinpäätöksen tuloksen 784 209,96 euroa käsittelyä seuraavasti:
1. Tuloutetaan investointivarauksia seuraavasti yhteensä 437 882,14 euroa: Liikunta- ja kulttuuritalon vesikatto 392 000 euroa, Jätevesipumppaamoiden saneeraus 45 882,14 euroa.
2. Tuloutetuista investointivarauksista tehdään kohteeseen liittyvät poistoeron lisäykset yhteensä 419 343,52 euroa.
3. Tuloutetaan tehtyjä poistoeroja suunnitelman mukaan 305 093,75 euroa.
4. Uusia varauksia tehdään tilikauden tuloksen perusteella 515 000 euroa seuraavasti:
a. Liikunta- ja kulttuurihallin perusparannus 120 000 euroa
b. Kunnantalon perusparannus 100 000 euroa
c. Teollisuusalueen vesijohtojen saneeraus 100 000 euroa
d. Teollisuusalueen jätevesiviemärin saneeraus 100 000 euroa
e. Siivousrobotit 35 000 euroa
f. Palkkajärjestelmän ja työajanseurannan uusiminen 60 000 euroa
5. Tilikauden ylijäämä 592 842,33 euroa siirretään taseen ylijäämätilille
6. Oikeuttaa talouspäällikön tekemään teknisluonteisia korjauksia tilinpäätösasiakirjaan ja sen liitteisiin
Tarkastuslautakunta saattaa tilinpäätöksen valtuustolle tiedoksi ja esittää kunnanvaltuustolle, että kunnanvaltuusto hyväksyy vuoden 2025 tilinpäätöksen ja että tilivelvollisille myönnetään vastuuvapaus tilikaudelta 1.1.-31.12.2025.
Sidonnaisuusilmoitukset
Päätösehdotuksessa tarkastuslautakunta saattaa sidonnaisuusilmoitukset tiedoksi kunnanvaltuustolle.
Osavuosikatsaus 1-3/2026
Päätösehdotuksessa kunnanhallitus saattaa osavuosikatsauksen kunnanvaltuustolle tiedoksi.
Kunnanjohtajan irtisanoutuminen
Päätösehdotuksessa kunnanhallitus antaa kunnanjohtajan irtisanoutumista koskevan asian tiedoksi kunnanvaltuustolle.
Kunnanjohtajan viran täyttäminen
Päätösehdotuksessa
1. Kunnanhallitus esittää kunnanvaltuustolle, että se julistaa avoimeksi jäävän kunnanjohtajan viran haettavaksi.
2. Kunnanhallitus esittää kunnanvaltuustolle, että kunnanjohtajan virka täytetään toistaiseksi 01.10.2026 alkaen tai sopimuksen mukaan.
3. Kunnanhallitus esittää kunnanvaltuustolle, että kunnanvaltuusto nimeää hallintojohtajan toimimaan vt. kunnanjohtajana 01.09.2026 alkaen siihen saakka, kunnes uusi kunnanjohtaja aloittaa virassa.
4. Kunnanhallitus esittää kunnanvaltuustolle, että kunnanjohtajan viran osalta erityiset kelpoisuusehdot ovat seuraavat:
A) ylempi korkeakoulututkinto
B) johtamiskokemus kunnasta, kuntayhtymästä, valtiolta taikka muusta sellaisesta organisaatiosta, jossa käytetään julkista valtaa.
5. Virkaa hakevan eduksi katsotaan seuraavat seikat;
A) kunnallishallinnon, -talouden ja kunta-alan juridiikan tuntemus.
B) strateginen ajattelukyky, verkostoitumistaidot ja hyvä muutoksenhallintakyky
C) viestintä-, vuorovaikutus- ja neuvottelutaidot
D) suosittelijat edellä mainittuja ominaisuuksia koskien
6. Kunnanvaltuusto nimeää kunnanjohtajan valintaa koskevan työryhmän seuraavasti:
A) kunnanhallituksen ja kunnanvaltuuston puheenjohtajisto
B) edustajat niistä kunnanvaltuustossa edustettuna olevista puolueista, jotka eivät ole edustettuina kohdassa A.
C) haastattelutyöryhmän sihteerinä toimii hallintojohtaja
Kunnanjohtajan jäähyväispuhe kunnanvaltuustolle
Päätösehdotuksessa kunnanhallitus esittää kunnanvaltuustolle, että se kuulee kunnanjohtajan jäähyväispuheen.
Koko esityslistaan voit tutustua täältä: https://dynastyjulkaisu.pohjoiskarjala.net/juuka/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2026535
Voit seurata livelähetystä kunnan Youtube-kanavalta: https://youtube.com/live/hq38MIe271w?feature=share

