Kunnanhallitus kokoontuu maanantaina 5.5. klo 16.00 käsittelemään seuraavia esityslistalla olevia asioita
Valtuusto- ja kuntalaisaloitteet vuonna 2024
- Kuntalaisaloite: Maksuttoman lukiokoulutuksen säilyttämiseksi Juuassa.
- Valtuustoaloite: Hidastetöyssyjen lisääminen Karjalantielle ja Sahateollisuustielle.
Rakennustilien hyväksyminen / 8113 koulun piha-alue vaihe 2
Selvitys investointihankkeen 8113 koulun piha-alue vaihe 2 toteutuksesta aiheutuneista kustannuksista.
Kuntalaisaloite, Mattomankeli Herralankosken puistoon
Juuan kuntaan on 23.4.2025 saapunut kuntalaisaloite mattomankelin hankkimisesta herralankosken puistoon.
Nimeämispyyntö Pohjois-Karjalan hyvinvointialueen osallisuusvaliokuntaan
Pohjois-Karjalan kuntia pyydetään nimeämään seutukunnittain ehdolle yhteensä 3 edustajaa ja heille varajäsenet Pohjois-Karjalan hyvinvointialueen osallisuusvaliokuntaan.
Kunnan väliaikaiset edustajat yhtiöissä ja yhteisöissä 2025
Kunnanjohtaja esittää, että kunnanhallitus nimeää väliaikaiset edustajat liitteenä oleviin yhteisöihin ja käy yhteisöjä koskevan omistajaohjauskeskustelun.
Kunnanjohtajan kehityskeskustelu 2025
Kunnanjohtajan kehityskeskustelu on pidetty 22.4.2025, ja mukana olivat kunnanjohtaja, kunnanhallituksen puheenjohtaja sekä kunnanvaltuuston puheenjohtaja.
Nyt käytyjen keskustelujen sisältönä on ollut pääosiltaan Kuntaliiton kunnanjohtajan kehityskeskustelua koskevat asiakohdat. Keskusteluista on laadittu luottamuksellinen muistio. Keskustelun teemoja olivat mm. työhyvinvointi, yhteistyö luottamushenkilöiden kanssa, henkilöstön tilanne sekä tavoitteisiin pääseminen.
Vuoden 2025 kehityskeskustelussa asetettiin kunnanjohtajalle seuraavat tavoitteet:
- Paalasmaa Masterplan valtuuston käsittelyyn 1-2 vuoden sisällä. Tähän kytketään ranta-alueiden kaavoitus.
- Kuntastrategiatyön käynnistäminen syksyllä niin että valtuusto hyväksyy strategian -26 syksyllä
- Maapoliittinen ohjelma ja Pielisen rantaosayleiskaavan päivittämistarpeet valmisteluun
- Maa-alueiden hankinta ja myyntisuunnitelmat
- Puu-Juuan kehittäminen kunnan toimesta
Kunnanjohtaja on ilmoittanut pitävänsä nykyistä palkkaustasoa riittävänä.