Juuassa sijaitseva Juuanvaaran alue on ehdolla yhdeksi niistä 12 uudesta kansallispuistosta, joita Suomeen esitetään perustettavaksi.
Kansallispuiston kokonaispinta-ala olisi lähes 5000 hehtaaria. Alueen metsä- ja suoluonto on poikkeuksellisen monipuolista, sisältäen luontotyyppejä vaarojen karuilta lakimetsä- ja suokokonaisuuksilta aina reheviin lehtoihin ja lettoihin saakka.
Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multalan (kok.) mukaan uusien kansallispuistojen perustamista koskevia esityksiä ei tällä hetkellä viedä eteenpäin. Hänen mukaansa tarkastelua tehdään pitkällä aikavälillä, mikä voisi olla seuraava Suomeen perustettava kansallispuisto. Multala toteaa olevansa valmis edistämään tätä valmistelua myös ripeästi.
Kunnanjohtaja Henri Tanskanen näkee asian seuraavasti ”Uusien kansallispuistojen perustaminen tulee linjata seuraavan hallitusohjelman yhteydessä, ja me tulemme tekemään vaikuttamistyötä sen eteen, että Juukaan saataisiin oma kansallispuisto tai vähintään valtion retkeilyalue”.
