
Suomalaisen ruuan päivää vietetään 4.9. Juuan varhaiskasvatus järjesti retken sopivasti teemapäivän läheisyyteen Kuuselan tilalle. Mukana oli koko varhaiskasvatus ja retki oli yhteydessä vahvasti koko kunnan yhteen tärkeään teemaan, ruokakasvatukseen. Varhaiskasvatuksessa ruokakasvatus on luonteva osa päivittäistä toimintaa. Ruokahetket toistuvat useita kertoja päivässä, ja niiden yhteydessä lapsilla on mahdollisuus oppia monipuolisesti ruokaan liittyviä asioita. Ruokakasvatus ei rajoitu vain ruokailutilanteisiin, vaan se voi näkyä myös leikeissä, satuhetkissä, liikunnassa ja retkillä. Ruokakasvatuksen tavoitteena on, että lapselle kehittyy positiivinen suhde ruokaan ja itseensä.

Esimerkiksi maatilaretki tarjoaa elämyksellisen ja konkreettisen tavan syventää ruokakasvatusta. Lapset pääsevät näkemään, mistä ruoka tulee, tutustumaan eläimiin ja kasveihin sekä ymmärtämään ruokaketjun alkuvaiheita. Tällainen kokemus tukee lapsen oppimista ja ruokasuhteen rakentumista arjen ulkopuolellakin.
Retkeläiset pääsivät nostamaan ihan itse perunaa, sipulia ja punajuurta, katselemaan lehmiä ja kasvihuoneen antimia. He pääsivät myös tutustumaan erilaisiin jyviin ja siemeniin sekä yleisesti maatilan elämään. Mukavaan retkeen kuului myös ruokatauko, jossa nautittiin maistuvia eväitä nuotion äärellä. Parasta lapsista retkessä oli perunoiden nosto sekä lehmien ihastelu.
Juuan kunta ja varhaiskasvatus kiittävät Kuuselan tilaa mukavan ja opettavan retken mahdollistamisesta ja vieraanvaraisuudesta!


