Toimielinten jäsenet, alasivun pääkuva

Murupolku

Lautakuntien jäsenet, koonti

 

Toimielinten jäsenet

Kunnan ylintä päätösvaltaa käyttää valtuusto. Valtuusto päättää kunnan toiminnan ja talouden pitkän aikavälin tavoitteista laatimassaan kuntastrategiassa. Valtuutetut ja varavaltuutetut valtuustoon valitaan kunnassa neljän vuoden välein toimitettavissa kuntavaaleissa. Juuan kunnanvaltuustossa on 23 jäsentä. 

Valtuuston lisäksi kunnassa on lain mukaan oltava kunnanhallitus (7 jäsentä) ja tarkastuslautakunta (5 jäsentä). Lisäksi valtuusto voi asettaa muita toimielimiä kuten lautakuntia, johtokuntia ja jaostoja. 

 

Valtuutettujen ja lautakuntien jäsenten yhteystiedot

 

Valtuutettujen ja lautakunnan jäsenten sähköpostiosoitteet ovat etunimi.sukunimi@luottamus.juuka.fi.
Muita yhteystietoja voidaan julkaista, mikäli luottamushenkilö on antanut siihen luvan. 

Kokouspalkkiot 2024 (kvalt 11.12.2023) pdf avautuu uuteen välilehteen

 

Valtuusto ja lautakunnat 2021-2025

Kunnanvaltuusto 2021-2025

puheenjohtaja Kirjavainen, Lassi, SDP
1. varapuheenjohtaja Halonen, Matti, KESK     
2. varapuheenjohtaja Pakarinen, Sami KESK
 

Sähköpostia valtuutetuille: etunimi.sukunimi@luottamus.juuka.fi

 

Aaltonen, Iina                     SDP
iina.aaltonen@luottamus.juuka.fi
p. 045 806 2366

Brelo, Tuomo                      PS
tuomo.brelo@luottamus.juuka.fi
p. 044 066 8378
tuomo.brelo@gmail.com

Halonen, Matti                    KESK
matti.halonen@luottamus.juuka.fi
p. 044 358 2082

Heikkinen, Marko               SDP
marko.heikkinen@luottamus.juuka.fi

Hiltunen, Tero                  SDP
tero.hiltunen@luottamus.juuka.fi
p. 050 371 5890
olli1.hiltunen@gmail.com

Hoppa, Jorma                    KESK
jorma.hoppa@luottamus.juuka.fi
Haukilahdentie 52, 83940 Nunnanlahti
p. 040 962 7780

Iiskola, Kai                          KOK
kai.iiskola@luottamus.juuka.fi
Urhonpolku 5, 83900 Juuka
p. 040 556 3642
kai.iiskola@me.com

Kallinen, Katri                     KESK
katri.kallinen@luottamus.juuka.fi
p. 050 494 9718

Kirjavainen, Lassi               SDP
lassi.kirjavainen@luottamus.juuka.fi
p. 040 772 8904
kirjavainen.lassi@gmail.com

Koivuselkä, Ari                   KESK
ari.koivuselka@luottamus.juuka.fi
p. 050 019 9907

Martikainen, Arvi                PS
arvi.martikainen@luottamus.juuka.fi

Martikainen, Eija                 KESK
eija.martikainen@luottamus.juuka.fi
p. 040 514 9359

Martikainen, Jonna             PS
jonna.martikainen@luottamus.juuka.fi
Nunnanlahdentie 248 A, 83900 Juuka
p. 044 284 9415

Miettinen, Jari                     PS
jari.miettinen@luottamus.juuka.fi
p. 045 188 2108
lyhytukko@gmail.com

Nenonen, Reetta                SDP
reetta.nenonen@luottamus.juuka.fi
p. 050 365 0789

Pakarinen, Sami                 KESK
sami.pakarinen@luottamus.juuka.fi
p. 050 539 2468
sami.pakarinen@kolinportti.com

Peura, Matti                        KESK
matti.peura@luottamus.juuka.fi
Vuokontie 1395, 83900 Juuka
p. 050 574 2464

Pitkänen, Tiina                    KESK
tiina.pitkanen@luottamus.juuka.fi
p. 044 503 3074

Ryynänen, Leo                   KD
leo.ryynanen@luottamus.juuka.fi
p. 040 027 3251

Saarelainen, Juha              VIHR
juha.saarelainen@luottamus.juuka.fi
p. 040 727 8277

Timonen, Sakari                 SDP
sakari.timonen@luottamus.juuka.fi

Vattulainen, Asko               KESK
asko.vattulainen@luottamus.juuka.fi
Tuopanvaarantie 120 A, 83950 Ahmovaara
p. 050 586 8281
asko.vattulainen@gmail.com

Vepsäläinen, Jarmo           SDP
jarmo.vepsalainen@luottamus.juuka.fi
Alatie 21, 83900 Juuka
p. 050 092 1660

 

  Nimi puolue sähköpostiosoite puhelin 
PJ Koivuselkä, Ari KESK ari.koivuselka@luottamus.juuka.fi 0500199907
vj Pitkänen, Tiina KESK tiina.pitkanen@luottamus.juuka.fi 0445033074
1. vpj Timonen, Sakari SDP sakari.timonen@luottamus.juuka.fi  
vj Karttunen, Aira SDP aira.karttunen@luottamus.juuka.fi 0505559264
2. vpj Miettinen, Jari PS jari.miettinen@luottamus.juuka.fi 0451882108
vj Martikainen, Jonna PS jonna.martikainen@luottamus.juuka.fi 0442849415
jäsen Kähkönen, Päivi KD paivi.kahkonen@luottamus.juuka.fi 0503439979
vj Iiskola, Kai KOK kai.iiskola@luottamus.juuka.fi 0405563642
jäsen Kallinen, Katri KESK katri.kallinen@luottamus.juuka.fi 0504949718
vj Vattulainen, Asko KESK asko.vattulainen@luottamus.juuka.fi 0505868281
jäsen Peura, Matti KESK matti.peura@luottamus.juuka.fi 0505742464
vj Väyrynen, Jaana KESK jaana.vayrynen@luottamus.juuka.fi  
jäsen Aaltonen, Iina SDP iina.aaltonen@luottamus.juuka.fi
0458062366
vj Vepsäläinen, Jarmo SDP jarmo.vepsalainen@luottamus.juuka.fi 0500921660
  Nimi Puolue Sähköpostiosoite Puhelin
Puheenjohtaja Ryynänen, Leo KD leo.ryynanen@luottamus.juuka.fi 0400273251
vj Haukka, Ilona       
varapj Martikainen, Eija KESK eija.martikainen@luottamus.juuka.fi 0405149359
vj Vuokkonen, Viki       
jäsen Mustonen, Teemu KESK teemu.mustonen@luottamus.juuka.fi 0505358242
vj Kokkonen, Kukkamaaria     
jäsen Wilska, Heidi PS heidi.wilska@luottamus.juuka.fi 0505747350
vj Hiltunen, Jari      
jäsen Hiltunen , Tero SDP tero.hiltunen@luottamus.juuka.fi 0503715890
vj Miettinen, Kastehelmi SDP  
  Nimi puolue  sähköpostiosoite puhelin
Puheenjohtaja Vepsäläinen, Jarmo SDP jarmo.vepsalainen@luottamus.juuka.fi 0500921660
vj Agonen, Elina  SDP elina.agonen@luottamus.juuka.fi 0465209218
varapj Pitkänen, Tiina KESK tiina.pitkanen@luottamus.juuka.fi 0445033074
vj Kallinen, Katri KESK katri.kallinen@luottamus.juuka.fi 0504949718
jäsen Hyykky, Jari KESK jari.hyykky@luottamus.juuka.fi 0400167260
vj Kähkölä, Hanna       
jäsen Pakarinen, Sami KESK sami.pakarinen@luottamus.juuka.fi 0505392468
vj Parkkonen, Heli KESK    
jäsen Miettinen, Jari PS jari.miettinen@luottamus.juuka.fi 0451882108
vj Hiltunen, Senja PS   0503624233
jäsen Flogny, Darja VIHR darja.flogny@luottamus.juuka.fi 0405384793
vj Saarelainen, Juha VIHR juha.saarelainen@luottamus.juuka.fi  
jäsen Nenonen, Reetta SDP reetta.nenonen@luottamus.juuka.fi 0503650789
vj Tommi Båge SDP   0505767797
jäsen Korhonen, Mirva SDP mirva.korhonen@luottamus.juuka.fi  
vj Vartiainen, Tapio SDP    
jäsen Gogola-'Tolvanen, Renata KD renata.gogola-tolvanen@luottamus.juuka.fi  
vj Ryynänen, Leo KD leo.ryynanen@luottamus.juuka.fi 0400273251
  jäsen puolue sähköpostiosoite Puhelin
pj Hoppa, Jorma KESK jorma.hoppa@luottamus.juuka.fi 0409627780
vj.  Eskelinen,  Anne KESK eskelinenam@gmail.com 0505436563
vpj Heikkinen, Marko SDP marko.heikkinen@luottamus.juuka.fi  
vj.  Korhonen, Mirva  SDP mirva.korhonen@luottamus.juuka.fi  
jäsen Agonen, Elina SDP elina.agonen@luottamus.juuka.fi  
vj.  Nykänen, Aimo  SDP    
jäsen Brelo, Tuomo PS tuomo.brelo@luottamus.juuka.fi 0440668378
vj.  Seija Martikainen PS    
jäsen Halonen, Jani KOK  jani.halonen@luottamus.juuka.fi 0505934933
vj.  Meriläinen, Eija KOK     
jäsen Karttunen, Aira SDP aira.karttunen@luottamus.juuka.fi 0505559264
vj.  Hyttinen, Jukka  SDP    
jäsen Porokka, Anneli KESK anneli.porokka@luottamus.juuka.fi  
vj.  Nevalainen, Esko KESK    
jäsen Vattulainen, Asko KESK asko.vattulainen@luottamus.juuka.fi 0505868281
vj.  Martikainen, Eija KESK eija.martikainen@luottamus.juuka.fi 0405149359
jäsen Väyrynen, Jaana KESK jaana.vayrynen@luottamus.juuka.fi

 

vj.  Vuokkonen, Viki KESK    
         

 

 

ELINVOIMATOIMIKUNTA
Khall 18.12.2023 § 240

jäsen Jouni Porokka
jäsen Tiina Kujamäki
jäsen Pirjo Nevalainen
jäsen Sauli Ovaskainen, varajäsen Saaga Kaikkonen

luottamushenkilöedustaja Matti Peura
asiantuntijajäsen Alina Koponen, maaseutuasiamies

esittelijä ja valmistelija
Antti Asikainen, elinvoimavastaava
sihteeri Tanja Soininen, viestintäsuunnittelija
 

 

ERITYISRYHMIEN NEUVOSTO
Khall 9.10.2023 § 188

jäsen Väyrynen Kyllikki
jäsen Puoskari Anneli
jäsen Vepsäläinen Jarmo, varajäsen Miettinen Kastehelmi
jäsen Rantala Raija, varajäsen Kukkonen Mauri
jäsen Andersson Anja, varajäsen Savolainen Auli
jäsen Laine Raimo
jäsen Kainulainen Matti, varajäsen Repo Armi
jäsen Tanskanen Arto, varajäsen Vuokkonen Keijo
jäsen Nenonen Reetta, varajäsen Aaltonen Iina

 

 

 

Keskusvaalilautakunnassa on viisi jäsentä ja viisi varajäsentä niin, että varajäsenet on asetettu siihen järjestykseen, jossa he tulevat tarvittaessa jäsenten sijaan. Keskusvaalilautakunnan sihteerinä toimii hallintojohtaja. 

pj. Anneli Porokka 
vpj. Saara Pehkonen
j.  Jarmo Nevalainen
j. Salla Ruokolainen
j. Jouko Ryynänen

 Varajäsenet siinä järjestyksessä, jossa he tulevat tarvittaessa jäsenten sijaan:

1. vj Raimo Hiltunen
2. vj Tero Hiltunen
3. vj Seija Martikainen
4. vj Eija Meriläinen
5. vj Marja-Liisa Huisko